جانمایی پلاک ثبتی و جانمایی ملک و تطابق آن با وضعیت فعلی

 

 مقدمه

 

 در صورتی که ملکی دارید که مکان دقیق آن نامشخص است یا سندی که دال بر عدم اطلاع از اجرای دقیق ملک است دارید، باید در مراحل اداری تعیین وضعیت مالکیت، نقشه جانمایی پلاک ثبتی خود را تهیه کنید. در این مقاله یو تی ام مپ (utm-map) قصد داریم شما را با جانمایی پلاک ثبتی و تمام .جزئیاتی که باید در مورد آن بدانید آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید

جانمایی پلاک ثبتی عبارت است از تعیین محل دقیق ملک بر اساس اسناد موجود اعم از اسناد رسمی، بنچاق، قول نامه یا سایر اسناد و تطبیق آنها با نقشه های ثبتی، نقشه های شهرداری و اسناد سایر سازمان ها. به طور کلی می توان گفت که جانمایی پلاک ثبتی به دلیل عدم وجود اطلاعات دقیق ملک انجام می شود. به عنوان مثال، ممکن است سندهایی داشته باشید که قدیمی هستند و محل دقیق ملک در آنها مشخص نیست. با توجه به تغییر سریع ساختار شهرها، ممکن است محدوده املاک شما دستخوش تغییرات زیادی شده باشد.

 برای بررسی دقیق محدوده ملک خود، ابتدا باید اسناد ثبتی خود، نقشه های ثبتی منطقه ای که ملک شما در آن قرار دارد در دوره های مختلف زمانی بررسی کنید، به خصوص اگر سند ملک شما صادر شده است.سپس با استفاده از روش های تخصصی و تجربی برای نقشه برداری و تطبیق آن نقشه ها، وضعیت فعلی منطقه و ملک شما، وضعیت و محدوده دقیق ملک شما با استفاده از نقشه برداری دقیق با ابزارهای مدرن مشخص می شود.

 امروزه بیشتر دلیل جانمایی پلاک ثبتی را درک می کنیم. در متن زیر سعی می کنیم به متداول ترین سوالاتی که در این زمینه از سوی مشتریانمان پیش می آید پاسخ دهیم تا در زمان نیاز به تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی با اطلاعات کامل و دقیق کار خود را تکمیل کنید.

 

نقشه UTM در جانمایی پلاک ثبتی چیست؟

 

همانطور که گفته شد بخشی از مراحل جانمایی پلاک ثبتی مربوط به برداشت و نقشه برداری از وضعیت فعلی ملک و همسایگی آن می باشد. این نقشه برداری معمولاً در قالب UTM انجام می شود زیرا سازمان های مربوطه مانند اداره ثبت اسناد و املاک، شهرداری ها، سازمان زمین و مسکن یا زمین شهری، اداره اوقاف و غیره نقشه های خود را در قالب UTM می خواهند.

نقشه یو تی ام نقشه هایی است که در سیستم مختصات جغرافیایی UTM و با استانداردهای مربوطه تهیه شده است. در این نقشه با استفاده از ابزارهای مدرن و دقیق، مساحت دقیق ملک، وسعت اضلاع مختلف زمین، حدود ملک، مجاورت ملک و وضعیت ملک از دیگر فرآیندهای ثبت است. تابلوهای منطقه به همراه GPS نقاط دقیق شکستگی ملک در مرزها و همسایگی ها و محدوده ها، نقاط مهم احتمالی در داخل ملک، مانند موقعیت اعیان، محل درختان و غیره به شدت تعریف شده است.

 نقشه UTM توسط مهندس نقشه بردار متخصص و حرفه ای تهیه شده است. این نقشه به قدری دقیق ترسیم شده است که اندازه دقیق ملک در یک صدم متر مربع و همسایگان آن تا یک صدم متر نشان داده شده است. همچنین با استفاده از جی پی اس (gps) دو فرکانس ، موقعیت مکانینقاط مهم ملک با دقت چند سانتی متر مشخص می شود.

این نقشه در جانمایی پلاک ثبتی به منظور افزایش دقت در تعیین محدوده و متراژ ملک شما بسیار موثر است. به همین دلیل ادارات مربوطه تهیه نقشه UTM را ضروری می دانند. لازم به ذکر است نقشه UTM ملک در سند تک برگی جدید صادره از سوی اداره ثبت اسناد و املاک درج شده است. این نکته اهمیت تنظیم نقشه UTM در جانمایی پلاک ثبتی را نشان می دهد..

 

برای جانمایی پلاک ثبتی چه مدارکی لازم است؟

 

پاسخ این سوال به وضعیت ملک و مدارک شما بستگی دارد. اگر محل دقیق ملک خود را می دانید، اما مدارک آن را گم کرده اید یا به دلایل دیگری مدرک دیگری در مورد آن ندارید، اولین قدم برای اثبات مالکیت آن است، لازم است محل دقیق ملک را داشته باشید. با قرار دادن پلاک ثبتی و استفاده از نقشه UTM .در صورت وجود مدارکی از قبیل سند، بنچاق، قولنامه یا هر مدرک دیگری دال بر مالکیت شما نسبت به ملک مذکور، باید هنگام جانمایی پلاک ثبتی به کارشناس نقشه برداری متخصص مربوطه نشان دهید.

کارشناس نقشه برداری جانمایی پلاک ثبتی را بر اساس مدارکی که دارید و موارد ذکر شده در قسمت قبل انجام می دهد. بهترین مدرکی که برای جانمایی پلاک ثبتی می توان از آن استفاده کرد، سند مالکیت و یا سند مادر ملک مذکور است. اما در صورت عدم وجود سند مذکور چاره ای جز استفاده از سایر مدارک موجود مانند قولنامه و غیره وجود ندارد. توصیه می شود در هنگام درخواست برای جانمایی پلاک ثبتی خود کلیه مدارک مربوط به این مورد و ملک توسط کارشناس نقشه برداری مربوطه مشاهده شود تا بتواند کار جانمایی پلاک را با اطلاعات کافی تکمیل کند.

 

جانمایی پلاک ثبتی تهران

 

آیا جانمایی پلاک ثبتی نیاز به تایید دارد؟

 

بله؛ اصولا سازمان مربوطه که از شما جانمایی پلاک ثبتی می خواهد فقط با اجازه و تایید کارشناس دادگستری نقشه را می پذیرد. در این صورت چون در فرآیند اداری ملک شما باید جانمایی مناسب داشته باشد، باید اسناد مالکیت شما و استفاده از ابعاد در هنگام صدور سند بهره برد.  بنابراین باید به تایید کارشناس رسمی دادگستری برسد. بر اساس قانون ثبتی ایران، کارشناس دادگستری در نقشه برداری و امور ثبتی اختیار تایید این گونه اسناد را دارد. بنابراین در هنگام سفارش جانمایی پلاک ثبتی توجه کنید که جانمایی پلاک ثبتی شما باید با تایید کارشناس دادگستری مربوطه انجام شود تا دچار مشکل نشوید.

همچنین می توانید مقاله " هزینه جانمایی پلاک ثبتی " را مطالعه کنید.

 

تفاوت کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی با کارشناس رسمی نقشه برداری در جانمایی چیست؟

 

 آنچه این تفاوت را مشخص می کند، اداره اسناد و املاک مربوط به ملک شماست. در واقع اداره ثبت با توجه به میزان اطلاعات ملک شما یکی از موارد فوق را از شما می خواهد. معمولاً در صورت وجود اطلاعات ثبتی کافی مانند سند رسمی منگوله دار و تغییر جزئی منطقه ای در محل ملک شما، نیازی به تایید کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی و مجوز کارشناس رسمی دادگستری نیست و تایید کارشناس رسمی نقشه برداری کافی است. اما در صورتی که بخشی از داده های ثبتی ملک نیاز به موافقت کارشناس مربوطه داشته باشد، جانمایی پلاک ثبتی باید با موافقت کارشناس رسمی دادگستری جهت فعالیت های ثبتی انجام شود.

کارشناس رسمی دادگستری

آیا سند های مشاع نیاز به جانمایی دارند؟

 

بله؛ برای دریافت سند شش دانگ ملک با سند مشاعی باید محل دقیق ملک در سند مادر قید شود. دلیل این امر این است که در اکثر صنعت های مشاعی مکان دقیق ملک مشخص نشده است و صرفاً به متراژ سند مادر شما ارجاع داده می شود. اما محل دقیق ملک مستقل از سند مافوق در شش سند اهدایی مشخص می شود. بنابراین لازم است اطلاعات مربوط به صدور سند شش دانگ یعنی محل دقیق ملک به سند های مشاعی اضافه شود. این باید در پلاک اصلی ملک مشخص شود.

 

:نتیجه گیری با توجه به توضیحات داده شده

 

 در موارد زیر نیازمند تهیه جانمایی پلاک ثبتی خواهد بود:

 

  •  سند دارم اما جای حدودی ملک خود را نمی‌دانم
  •  سند دارم ولی جای حدودی ملک خود را می دانم
  •  جای حدودی ملک خود را می دانم اما سند ندارم
  •  سند ندارم ولی جای حدودی ملک خود را می دانم
  •  قولنامه یا بنچاق دارم و جای حدودی ملک خود را می دانم
  •  قولنامه یا بنچاق دارم ولی جای دقیق ملک خود را نمی‌دانم.

 

نحوه تشخیص موقعیت ملک | مشخص کردن پلاک ثبتی

جانمایی ملک یکی از موارد بسیار مهم و با اهمیت در انجام امور نقشه برداری می باشد. در طبقه بندی کامل املاک با سند مالکیت می توان آنها را به دو دسته املاک واقع در محدوده شهر و مستغلات خارج از محدوده شهر تقسیم کرد و در این اطلاعات که داده می شود سعی خواهیم کرد نحوه تعیین موقعیت مکانی را درک کنیم. چگونگی عملکرد و پیاده سازی آن بر روی نقشه وضعیت فعلی را تنظیم کنید.


1. نحوه تعیین محل املاک با سند مالکیت در محدوده شهری توسط کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی: ابتدا باید بر اساس تقسیمات شهرسازی مصوب 2810 84 هر اقامتگاه رسمی اعم از شهر و روستا را بشناسیم. اکنون نقشه هایی به نام طرح هادی طرح جامع، طرح های موضوعی و موضعی وجود دارد، و طرح جامع، طرح هادی شهری و روستایی بر اساس قانون تعیین حریم و مرز شهرها در درازمدت برای شهر و شهرک و روستاها در حال تهیه است.

 قسمت اول: محدوده شهر عبارت است از ساختار فیزیکی فعلی شهر و توسعه آتی در طول طرح جامع و تا زمان تهیه طرح مندرج در طرح هادی شهر که در آن قوانین و مقررات شهرسازی در آن لازم الاجرا است  شهرداری ها علاوه بر پیاده سازی طرح های توسعه راه ها و معابر و ارائه خدمات شهری به عنوان بخشی از وظایف قانونی خود، نظارت بر ساخت و ساز هر ساختمان و غیره را نیز بر عهده دارند.

 قسمت دوم: مرز روستا از محدوده ای تهیه می شود که ساختار فعلی روستا و گسترش منطقه ای که در آینده امکان تصرف در آن وجود دارد پس از تصویب و کنترل و بازرسی بر دهیاری ها می باشد.

 

1- املاک دارای سند مالکیت دفترچه ای:

 

 تعیین موقعیت ملک که سند دفترچه ای دارد، تنها با استفاده از اطلاعاتی که در سند مالکیت وجود دارد برای افراد عادی غیرممکن است، مهمترین و مطمئن ترین راه برای تعیین موقعیت ملک به وسیله کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی که دارای صلاحیت نقشه برداری می باشد. آنها با دسترسی به نقشه های ثبتی و ابزارهای نقشه برداری می توانند بر روی نقشه ها جانمایی انجام دهند و لازم به ذکر است که جانمایی پلاک ثبتی کار بسیار دقیقی است و مسئولیت زیادی به همراه دارد. اگر امور نقشه برداری جانمایی اشتباه انجام شود ممکن است ملک دیگری تصاحب شود.

 

 2- املاک دارای سند مالکیت تک برگ :

 

اسناد مالکیت تک برگ طی چند سال گذشته با اجرایی شدن طرح کاداستر صادر و به مالکین تحویل می دهد پایه و اساس این نوع اسناد برگرفته از نقشه های پایه و طرح کاداستر ثبت و انطباق با موقعیت جغرافیایی و نقشه های utm یو تی ام است. در اسناد مالکیت تک برگ اطلاعات دقیق ملک بر روی آن به صورت اطلاعات شخصی و پلاک ثبتی و نقشه 1/2000 و شناسه ملی که به صورت اعداد مشخص می شود.

در صورتی که سند دفترچه ای داری و از محل دقیق ملک اطلاعی ندارید با تکیه بر کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی پرسنل یو تی ام مپUTM می‌توانید جای دقیق ملک را بر روی زمین مشخص نمایید و یو تی ام مپ با تضمینی معتبر و مدارک و اسناد قوی چای سند مالکیت شما را مشخص می نماید در کمترین زمان و قیمتی بسیار مناسب کار خود را به ما بسپارید.

 

 برای جانمائی پلاک ثبتی ملک خود چگونه سفارش دهم؟

 

 اگر قصد دارید ملک خود را جانمایی کنید تیم نقشه برداری یو تی ام مپ با داشتن کارشناسان مجرب می تواند با هزینه ای مقطوع جانمایی پلاک ثبتی شمارا با تایید خوشنام ترین کارشناسان دادگستری انجام دهد. تیم ما مفتخر است با انجام جانمایی های متعدد در شهر تهران و سایر شهرستان ها با کوله باری از تجربه و اطلاعات مربوطه به کاملترین و به روزترین تجهیزات  بهترین و به روز این خدمت را به شما ارائه دهد.

جهت دریافت خدمات نقشه برداری برتر و دریافت مشاوره رایگان می توانید با شماره 09121456250 تماس بگیرید. تیم نقشه برداری ما درسریعترین زمان کار جانمایی ملک شما را انجام خواهد داد. از دیگر خدمات بهترین تیم نقشه برداری UTM یو تی ام مپ می توان به تهیه نقشه یو تی ام، تهیه نقشه ماده 147، مرزبندی اربعه، نقشه هوایی، توپوگرافی و سایر خدمات بروز نقشه برداری اشاره کرد.