🔘 جانمایی پلاک ثبتی چیست؟ 🔘

 

همه چیز درباره جانمایی پلاک ثبتی

 

جانمایی پلاک ثبتی

 

 جانمایی پلاک ثبتی دقیق ملک| کارشناس رسمی دادگستری | نقشه هوایی پلاک ثبتی | جانمایی پلاک ثبتی ملک قدیمی | یافتن پلاک ثبتی روی نقشه و موقعیت دقیق ملک توسط کارشناس دادگستری | جانمایی پلاک ثبتی تهران

جانمایی پلاک ثبتی به معنای بررسی و اطمینان از درج پلاک ثبتی در سند و متعلق به همان قطعه ای است که از جانب متقاضی تعرفه شده است. این کار توسط  کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی انجام می شود به طور کلی برای یک سند تک برگ، علاوه بر تهیه نقشه UTM، نقشه جانمایی پلاک ثبتی نیز یکی از مدارکی است که باید به اداره ثبت ارائه شود.

مورد دیگر استفاده زمانی است که شخص سند قدیمی در دست دارد اما محل دقیق ملک مشخص نیست. در این صورت کارشناسان رسمی دادگستری مدارک موجود را مطابقت داده و به جستجوی پلاک می پردازند ثبتی مجاورین، تهیه نقشه یو تی ام و 1/2000 و موارد دیگر، موقعیت دقیق ملک بر روی نقشه ها 1/2000 جانمایی هوایی و اطلاع مالک از محل دقیق ملک و به همین دلیل نقشه حاوی اطلاعات UTM است، می توانید از دستگاه GPS برای یافتن کنج های ملک استفاده کنید.

 

✅ چه زمانی از جانمایی پلاک ثبتی در عکس های هوایی استفاده می شود؟

 

در برخی موارد از تصاویری که در چند مورد توضیح خواهیم داد استفاده می شود. گاهی اوقات افرادی مانند وارثان صاحبان املاک هستند که مشخصات ملک خود را به طور دقیق تعیین نمی کنند. در این موارد موقعیت دقیق ملک با استفاده از جانمایی و نقشه های ثبتی منطقه مشخص می شود. یکی دیگر از موارد استفاده اختلافات بین همسایگان است که در آن شخصی ادعا می کند که ملکش مورد تعرض همسایه قرار گرفته است، در اینجا کارشناس مسئول جانمایی ملک است.

 

✅ همه چیز درباره انواع جانمایی پلاک ثبتی

 

جانمایی پلاک ثبتی به معنای تعیین محل دقیق و موقعیت جغرافیایی ملک روی نقشه هوایی است معمولا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از این نقشه های هوایی برای موقعیت زمین استفاده می کند مشخصه ها را به طور دقیق شناسایی و جانمایی می کند. این کار کمک زیادی به تقسیم زمین های بزرگ و اختصاص کدهای خاص به آنها کرد هر قطعه زمینی را می توان به راحتی در نقشه های هوایی شناسایی کرد.

انواع جانمایی پلاک ثبتی وجود دارد که برای هر ملک استفاده می شود.

در اینجا به دو نوع حالت جانمایی پلاک ثبتی اشاره می کنیم:

 

جانمایی ملک طبق سند

در واقع فرآیند جانمایی پلاک ثبتی به معنای علامت گذاری چهار گوشه ملک بر روی زمین است که به راحتی می تواند ابعاد و مساحت ملک را تعیین کند. این نوع عملیات به دلیل بار قانونی باید توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام شود کارشناسان رسمی دادگستری از نقشه های هوایی موجود برای موقعیت ملک روی زمین استفاده می کنند و به اظهارات مالک توجه نمی کنند.  به علاوه این روش جانمایی در مواردی است که مالک سند دارد اما از محل و موقعیت ملک اطلاعی ندارد یا از ملک های با سند قدیمی که حدود آنها مبهم است استفاده می شود.

 

جانمایی ملک طبق معرفی مالک

در مواردی که مالک از محل ملک خود اطمینان کافی ندارد و فقط درخواست جانمایی پلاک ثبتی می کند این عملیات میدانی توسط تجهیزات ویژه نقشه برداری توسط کارشناس رسمی نظام مهندسی انجام می شود و امکان پذیر است. کارشناسان از سیستم مختصات UTM برای تعیین چهار گوشه ملک و محدوده آنها و ملک مجاور استفاده می کنند. در مواردی که نیاز به تعیین متراژ و ابعاد دقیق ملک یا مختصات UTM باشد سیستم های کاداستری اداره ثبت و همچنین در زمان تعریض کوچه یا پشت آن مشخص شود. در صورت تصرف ملک، مالکین ملزم به جانمایی پلاک ثبتی هستند.

 

جانمایی پلاک ثبتی

 

✅ چگونه پلاک ثبتی را روی نقشه پیدا کنم؟

 

باید محل دقیق ملک و سند روی زمین مشخص شود تا محل آن نقشه های قدیمی و جدید را بررسی کنید. همچنین تهیه نقشه هوایی از پلاک ثبتی برای کلیه مختصات و هندسه خاص ملک ضروری است. تا جانمایی پلاک ثبتی روی نقشه ها به درستی مشخص شود. پس از بررسی دقیق نقشه های قدیمی و قرار دادن آنها بر روی نقشه های جدید، کار آسانی است تمام مختصات زمین را با دقت علامت گذاری و میخ کوبی کنید. در واقع امکان یافتن پلاک ثبتی بر روی نقشه با کمک کارشناسان و متخصصان این حوزه امکان پذیر است.

 

✅ چه زمانی جانمایی پلاک ثبتی لازم است؟

 

با استفاده از جانمایی پلاک ثبتی ، محدوده دقیق ملک و حدود آن را با زمین های اطراف تعیین کردم. مالک می تواند با خیال راحت هر گونه عملیاتی مانند بازسازی، نوسازی و سایر موارد را در ملک خود انجام دهد سوالی که ممکن است هر یک از شما بپرسید این است:

 

✅ چه زمانی جانمایی پلاک ثبتی لازم است؟

 

در صورتی که برخی از املاک با مشکل خاصی مواجه شوند، ثبت درخواست برای آن ضروری است جانمایی پلاک ثبتی بسیاری از سردرگمی ها را از بین می برد.

 

شرایط جانمایی پلاک ثبتی برای املاک واجد شرایط

عملیات جانمایی پلاک ثبتی برای املاکی است که شرایط زیر را دارند:

 

🔸 موقع دريافت سند ملکی در آن ترديد و شبهه ای وجود دارد.

🔸 اگر چند مالک جداگانه با اسناد و مدارک ادعای مالکیت ملک را داشته باشند.

🔸 در صورتی که مالک فقط سند دارد و محل دقیق ملک خود را نمی داند

🔸 برای ساخت دیوار یا حصار دور ملک ابتدا باید پلاک ثبتی آن مشخص شود.

🔸 در صورتی که شهرداری ها از مالکان خود بخواهند نقشه دقیق ابعاد و مساحت ملک خود را ارائه دهند.

 

💰︎ هزینه ثبت پلاک چگونه محاسبه می شود؟

 

معمولا هزینه جانمایی پلاک ثبتی با توجه به محدوده ملک و همان پلاک اصلی و فرعی قرار می گیرد و در اسناد مشخص شده است. معمولاً برای جانمایی پلاک ثبتی نیاز به پرداخت هزینه است محاسبه پرداخت این هزینه ها برای همه و نحوه به دست آوردن آنها مهم است. هزینه نقشه برداری و شناسایی پلاک در کل کشور طبق تعرفه مصوب انجام می شود، اما به طور دقیق، این تصمیمات قابل اجرا نیستند زیرا به دلیل برخی از هزینه ها در معرض تغییر هستند.

 

✔ عوامل موثر بر هزینه جانمایی پلاک ثبتی عبارتند از:

 

🔸 متراژ ملک طبق نقشه نهایی

🔸 قرار گرفتن ملک در دشت ها یا تپه های با شیب متوسط ​​و مناطق کوهستانی

🔸 جانمایی پلاک ثبتی با استفاده از نقشه یو تی ام بر اساس سطح میزان دقت

 

 

✅ چند نکته مهم در جانمایی پلاک ثبتی

 

کلیه املاکی که در حال حاضر در نقاط مختلف کشور واقع شده اند باید دارای سند بنچاق و قولنامه باشند. این زمین‌ها و املاک در ابتدا و به صورت یکپارچه قطعه ‌های بزرگ بودند که در طول زمان تفکیک شده است و لازم است برای هر قطعه به طور جداگانه پلاک ثبتی مستقل وجود داشته باشد گرفته می شود زیرا هر قطعه زمین دارای سند مادر مشترک با بسیاری از قطعات دیگر است هنگام جانمایی پلاک ثبتی لازم است کلیه اسناد قدیمی ملک بررسی شود.

به طور کلی به نکات مهمی در جانمایی پلاک ثبتی اشاره می کنیم که عبارتند از:

وجود کلیه اسناد و مدارک مربوط به ملک مورد نیاز و همچنین سند مالکیت مادر

🔸 وجود نقشه های یو تی ام هوایی

🔸 استفاده از تجهیزات نقشه برداری دقیق

🔸 استفاده از نقشه های هوایی غیر هندسی و مایل کاملا اسکن شده

🔸 از نرم افزارها و تجهیزات دقیق و به روز استفاده کنید

🔸 هنگام جانمایی نقشه و انتخاب پلاک ثبتی به نکات ذکر شده توجه می شود

🔸 یک نقشه کامل و دقیق دریافت کنید.

 

✅ نحوه درخواست جانمایی پلاک ثبتی چگونه است؟

 

در صورت نیاز به درخواست جانمایی پلاک ثبتی، ابتدا باید بهترین مراکز ارائه خدمات نقشه برداری را جستجو کنید. اما ممکن است سوالی در مورد نحوه جانمایی پلاک ثبتی داشته باشید. برای این منظور ابتدا باید به مراکز معتبر و مورد اعتماد مراجعه و تمامی مدارک و اسناد موجود را تهیه کرد و در اختیار متخصصان این حوزه قرار داد.

طبق توافقات منعقده بین مالک و کارشناسان کلیه مراحل جانمایی پلاک ثبتی بر عهده کارشناس است و تمامی مراحل کار را به صورت دقیق و رسمی تا حصول نتیجه و دریافت پلاک ثبتی دنبال می کند. یکی از نکات مهم درخواست تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی انتخاب کارشناسان و مهندسان نقشه بردار می باشد که در نظام مهندسی و دادگستری فعال هستند و نقشه هایی که ارائه می دهند معتبر است.

اگر برای این کار از افراد بی تجربه و فاقد صلاحیت استفاده شود، تنها افرادی که متضرر می شوند، صاحبان املاک هستند که ممکن است به دلیل بی تجربگی و بی کفایتی باشد این افراد نقشه های هوایی روی ملک را به درستی پیاده سازی نمی کنند.