نقشه برداری لواسان

 

با توجه به نوع خاک در منطقه لواسان ، قوانین شهرداری و طرح های در راستای توسعه شهرستان لواسان ، سلیقه سازندگان، مشتریان و رویکرد شهرداری لواسان انجام خدمات نقشه برداری در این شهرستان نکات قابل توجهی را به همراه دارد که در حین کار باید آن را در نظر گرفت. این نکات کمک می کند تا خدمات دقیق تر و مختص بافت این شهرانجام گیرد.

نقشه برداری لواسان معمولا در چه قالب هایی انجام می شود؟

انجام امور نقشه برداری در شهر لواسان بطور معمول در فرمت هایی به شکلی است که اداره ثبت، شهرداری و سایر سازمان های مربوطه از آن نقشه ها برای انجام پروسه های اداری و اجرایی املاک استفاده می کنند. در این مقاله شما را با برخی از انواع فرمت های نقشه برداری لواسان آشنا می کنیم.

نقشه شمیم لواسان

سامانه شمیم، سامانه ای یکپارچه می باشد و یک روش نوین در راستای یکسان سازی و سیستماتیک کردن انواع امور ثبتی امور نقشه برداری و تطبیق نقشه ها در انواع امور ثبتی، وضع موجود، شهرداری و … است. سامانه پیشرفته شمیم بوسیله ابزارهای متصل به خود نقاط برداشت شده را با پایگاه داده مالکیت خود مقایسه می کند. از این طریق علاوه بر اعلام اشکال یا اختلافات احتمالی، ورود به زمین های تحت تملک دیگران در هنگام اجرای عملیات نقشه برداری غیرممکن می شود.

اخیرا، استفاده از سیستم شمیم در بعضی موارد برای انجام امور نقشه برداری در شهر لواسان اجباری شده است. به همین منظور باید توجه داشت که نقشه ای تهیه شود که در این مورد تصدیق لازمه را داشته باشد.

نقشه utm لواسان

در مواردی که قرار است مالک ملکی قولنامه ای از طریق قانون تعیین و تکلیف ماده 147 از اداره ثبت اسناد و املاک سند دریافت شود تهیه نقشه utm لواسان بسیار حائز اهمیت است. دقت داشته باشید که در قسمت زیرین سندهای تک برگی که صادر می گردد دو نقشه درج شده است. یکی از این نقشه ها، نقشه یو تی ام (UTM) ملک می باشد و دیگری جانمایی قطعه مربوطه در پلان منطقه است.

با توجه به مطالب گفته شده در بالا میتوان نتیجه گرفت که انجام عملیات ثبتی، برای تهیه نقشه utm در شهر لواسان عملکردی ضروری است. بنابراین با توجه به وضعیت ملکی که در بالا گفته شد، ممکن است به جهت اعلام اطلاعات دیگر، سازمان مربوطه نوعی از نقشه های دیگر را نیز به همراه یو تی ام از شما بخواهد.

این نقشه ها ممکن است شامل نقشه یک دوهزارم 2000/1 ، جانمایی امور ثبتی، تعیین باقیمانده، نقشه کادر، نقشه وضع موجود و … است.

نقشه هوایی لواسان

در مواردی که املاک در مقیاس بزرگ بررسی شوند و انجام عملیات اداری باشد، عموما تهیه نقشه هوایی از اولویت های سازمان های ذیربط است. مواردی مانند زمین های کشاورزی، مناطق بیابانی و بایر، بررسی راه های بین شهری، جانمایی سندهای مادر، نقشه utm سند مادر و … معمولا نیازمند تهیه نقشه هوایی می باشند این نوع نقشه با نمایش بخش بزرگی از سطح زمین به بررسی پارامترهای مهم آن می پردازد. مواردی مانند حریم سند مادر، بافت و پوشش طبیعی منطقه لواسان و … در نقشه های هوایی بسیار دقیق نشان داده میشوند.

نقشه جانمایی پلاک ثبتی لواسان

جانمایی واژه ای می باشد که در تعیین وضعیت دقیق ملک بر روی مختصات متعارف نقشه برداری بکار می رود. این کار معمولا برای افرادی انجام می شود که نمی دانند جایگاه دقیق ملکشان کجاست؟ و همچنین سند آنها نسبت به وضع موجود ملک اختلاف متراژ دارد یا به هر دلیلی به مستندات موجود توسط اداره مذکور ایراداتی وارد می شود. جانمایی پلاک ثبتی با مشخص کردن دقیق وضعیت، نقص های مربوطه را برطرف می کند و منجر به سهولت پروسه اداری ملک می شود .

تیم نقشه برداری  utm-mapدارای بهترین و باتجربه ترین مهندسان نقشه برداری و کارشناسان رسمی امور ثبتی و دادگستری در شهر لواسان است. بنابراین در صورتی که در لواسان به انجام امور نقشه برداری نیازمند هستید، کافی است با ما در تماس باشید تا در اسرع وقت، با بهترین قیمت منطقه در خدمت شما باشیم. جهت مشاوره و استعلام هزینه ها می توانید با ما در تماس باشید.

انواع نقشه برداری ساختمان و اجرای آن در لواسان:

در هنگام نقشه برداری از مناطق مختلف کره زمین در صورتی که مساحت مورد نقشه ‌برداری کم باشد حالت کرویت زمین دیده نمیشود و نقشه‌های مسطح برداشت می‌ شود.

در نقشه برداری ساختمان به دلیل اینکه مساحت کمی از زمین برداشت می گردد، روش نقشه برداری مستوی بکار برده میشود. این متد برای کارهای معماری، شهرسازی و باستان شناسی کارایی دارد.

با توجه به شرایط، نقشه برداری ساختمان و اجرای آن ، به چندین دسته و گروه طبقه بندی می شود که به تفسیر چند مورد در این مقاله گردآوری شده است.

نقشه برداری در زمان اجرای یک سازه در لواسان:

با استفاده از این نقشه ها کنترل و اجرای بتن بر اساس تراز نقشه معماری مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین منجر به سهولت کنترل تراز ارتفاعی بتن ‌ریزی و مش ها می شود. با کمک این نقشه ها اجرا  راه پله و رمپ استاندارد میشود.

نقشه برداری مرتبط با معماری در لواسان:

به وسیله این متد نقشه برداری محل دقیق درب ها، پنجره ها، پارکینگ و محل چیدن دیوارها و بسیاری از موارد دیگر نیز تعیین میشود.

آگاهی کامل از استانداردهای ملی نقشه برداری و رعایت آنها

نقشه برداری همراه با بکارگیری استانداردهای ملی توسط کمیته استاندارد سازمان نقشه برداری کشور تهیه و مورد تصویب معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهور قرار گرفته است.

نظارت و کنترل فنی مستمر در حین انجام عملیات نقشه برداری

با بهره گیری از سیستم کنترل پروژه پیشرفت پروژه ها با برنامه ریزی انجام شده تطبیق داده میشوند و در صورت بروز هر گونه مشکل احتمالی اقدامات اصلاحی انجام می شود.

بکارگیری نرم افزارهای کارآمد و به روز

اتوماسیون مراحل کار به سرعت با استفاده از برنامه های نوشته شده ، منجر به کاهش خطای انسانی در مراحل کار میشود.

مستند سازی مدارک

مدارک و مستندات هر پروژه در زمان انجام کار و بعد از اتمام تهیه و بایگانی می شود تا در صورت نیاز استفاده و ارجاع شود.

بهنگام رسانی نقشه ها در لواسان:

رفته رفته سطح زمین و عوارض موجود دچار تغییرات میشود در صورتیکه این تغییر و تحولات بر روی نقشه ها انجام نشود باعث میشود نقشه ها دقت و صحت خود را از دست بدهند بنابراین برای اینکه نقشه ها روزانه آپدیت شوند میبایست در فواصل زمانی مشخصی نقشه ها را بروز شوند. یکی از روشهای بهنگام رسانی نقشه ها ، روش زمینی است در این روش با استفاده ازعملیات میدانی نقشه ها را با عوارض زمین تطبیق داده و تغییرات موجود به وسیله نقشه برداری زمینی اندازه گیری میشود و بر روی نقشه اعمال میشود.

عوامل موثر بر تعرفه خدمات نقشه برداری در لواسان:

عوامل بسیار زیادی به صورت ثابت و یا متغیر می توانند در مشخص شدن تعرفه خدمات نقشه برداری موثر باشد.

برخی از عوامل به صورت ثابت برای همه ملک ها می ‌توانند مورد محاسبه قرار بگیرد و دیگر عوامل نیز به صورت متغیر هستند و در برخی از املاک باعث تغییر میشوند.

در زیر به برخی از مهم ترین و موثر ترین عوامل تعیین کننده ای که ممکن است بر قیمت تعرفه خدمات نقشه برداری موثر باشد اشاره میکنیم:

1-            موقعیت بافت: موقعیت بافت برای املاک با توجه به قرار گرفتن ملک در نواحی فرسوده، نواحی با عرض گذر کم و همچنین قرار گرفتن در شرایط ناپایداری بناها تاثیر زیادی در تعرفه های نقشه برداریدارد.

2-            گودبرداری: در برخی از زمین ها با توجه به ضوابط شهرسازی و صرفه اقتصادی چندین طبقه در زیر زمین احداث می گردد که نقشه برداری در این مراکز با توجه به تعداد طبقاتی که در زیر زمین قرار است احداث شود تعیین می شود.

3-            اتمام عملیات: برخی از ساختمان ها پس از پایان کار دارای خلاف ها و مشکلات تاسیساتی زیادی هستند که در این زمان نقشه برداری از آنها نیاز به دقت و توجه زیادی دارد که اصول ایمنی و فنی در آنها به خوبی رعایت شود، در این شرایط نیز تعرفه نقشه برداری تغییر می کند.

4-         تخریب بنا: در هنگام تخریب بنا عوامل مختلفی مانند نوع متریال، سازه، ارتفاع سازه و وضعیت همجواری آنها در هنگام تخریب نقش موثری در تعرفه نقشه برداری خواهد داشت.