نقشه برداری شهریار:

با توجه به نوع خاک در منطقه شهریار ، قوانین شهرداری و طرح های در راستای توسعه شهرستان شهریار ، سلیقه سازندگان، مشتریان و رویکرد شهرداری شهریار انجام خدمات نقشه برداری در این شهرستان نکات قابل توجهی را به همراه دارد که در حین کار باید آن را در نظر گرفت. این نکات کمک می کند تا خدمات دقیق تر و مختص بافت این شهرانجام گیرد.

نقشه برداری شهریار معمولا در چه قالب هایی انجام می شود؟

انجام امور نقشه برداری در شهر شهریار بطور معمول در فرمت هایی به شکلی است که اداره ثبت، شهرداری و سایر سازمان های مربوطه از آن نقشه ها برای انجام پروسه های اداری و اجرایی املاک استفاده می کنند. در این مقاله شما را با برخی از انواع فرمت های نقشه برداری شهریار آشنا می کنیم.

نقشه شمیم شهریار

سامانه شمیم، سامانه ای یکپارچه می باشد و یک روش نوین در راستای یکسان سازی و سیستماتیک کردن انواع امور ثبتی امور نقشه برداری و تطبیق نقشه ها در انواع امور ثبتی، وضع موجود، شهرداری و … است. سامانه پیشرفته شمیم بوسیله ابزارهای متصل به خود نقاط برداشت شده را با پایگاه داده مالکیت خود مقایسه می کند. از این طریق علاوه بر اعلام اشکال یا اختلافات احتمالی، ورود به زمین های تحت تملک دیگران در هنگام اجرای عملیات نقشه برداری غیرممکن می شود.

اخیرا، استفاده از سیستم شمیم در بعضی موارد برای انجام امور نقشه برداری در شهر شهریار اجباری شده است. به همین منظور باید توجه داشت که نقشه ای تهیه شود که در این مورد تصدیق لازمه را داشته باشد.

نقشه utm شهریار

در مواردی که قرار است مالک ملکی قولنامه ای از طریق قانون تعیین و تکلیف ماده 147 از اداره ثبت اسناد و املاک سند دریافت شود تهیه نقشه utm شهریار بسیار حائز اهمیت است. دقت داشته باشید که در قسمت زیرین سندهای تک برگی که صادر می گردد دو نقشه درج شده است. یکی از این نقشه ها، نقشه یو تی ام (UTM) ملک می باشد و دیگری جانمایی قطعه مربوطه در پلان منطقه است.

با توجه به مطالب گفته شده در بالا میتوان نتیجه گرفت که انجام عملیات ثبتی، برای تهیه نقشه utm در شهر شهریار عملکردی ضروری است. بنابراین با توجه به وضعیت ملکی که در بالا گفته شد، ممکن است به جهت اعلام اطلاعات دیگر، سازمان مربوطه نوعی از نقشه های دیگر را نیز به همراه یو تی ام از شما بخواهد.

این نقشه ها ممکن است شامل نقشه یک دوهزارم 2000/1 ، جانمایی امور ثبتی، تعیین باقیمانده، نقشه کادر، نقشه وضع موجود و … است.

نقشه هوایی شهریار

در مواردی که املاک در مقیاس بزرگ بررسی شوند و انجام عملیات اداری باشد، عموما تهیه نقشه هوایی از اولویت های سازمان های ذیربط است. مواردی مانند زمین های کشاورزی، مناطق بیابانی و بایر، بررسی راه های بین شهری، جانمایی سندهای مادر، نقشه utm سند مادر و … معمولا نیازمند تهیه نقشه هوایی می باشند این نوع نقشه با نمایش بخش بزرگی از سطح زمین به بررسی پارامترهای مهم آن می پردازد. مواردی مانند حریم سند مادر، بافت و پوشش طبیعی منطقه شهریار و … در نقشه های هوایی بسیار دقیق نشان داده میشوند.

نقشه جانمایی پلاک ثبتی شهریار

جانمایی واژه ای می باشد که در تعیین وضعیت دقیق ملک بر روی مختصات متعارف نقشه برداری بکار می رود. این کار معمولا برای افرادی انجام می شود که نمی دانند جایگاه دقیق ملکشان کجاست؟ و همچنین سند آنها نسبت به وضع موجود ملک اختلاف متراژ دارد یا به هر دلیلی به مستندات موجود توسط اداره مذکور ایراداتی وارد می شود. جانمایی پلاک ثبتی با مشخص کردن دقیق وضعیت، نقص های مربوطه را برطرف می کند و منجر به سهولت پروسه اداری ملک می شود .

تیم نقشه برداری  utm-mapدارای بهترین و باتجربه ترین مهندسان نقشه برداری و کارشناسان رسمی امور ثبتی و دادگستری در شهر شهریار است. بنابراین در صورتی که در شهریار به انجام امور نقشه برداری نیازمند هستید، کافی است با ما در تماس باشید تا در اسرع وقت، با بهترین قیمت منطقه در خدمت شما باشیم. جهت مشاوره و استعلام هزینه ها می توانید با ما در تماس باشید.

انواع نقشه برداری ساختمان و اجرای آن در شهریار:

در هنگام نقشه برداری از مناطق مختلف کره زمین در صورتی که مساحت مورد نقشه ‌برداری کم باشد حالت کرویت زمین دیده نمیشود و نقشه‌های مسطح برداشت می‌ شود.

در نقشه برداری ساختمان به دلیل اینکه مساحت کمی از زمین برداشت می گردد، روش نقشه برداری مستوی بکار برده میشود. این متد برای کارهای معماری، شهرسازی و باستان شناسی کارایی دارد.

با توجه به شرایط، نقشه برداری ساختمان و اجرای آن ، به چندین دسته و گروه طبقه بندی می شود که به تفسیر چند مورد در این مقاله گردآوری شده است.

نقشه برداری در زمان اجرای یک سازه در شهریار:

با استفاده از این نقشه ها کنترل و اجرای بتن بر اساس تراز نقشه معماری مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین منجر به سهولت کنترل تراز ارتفاعی بتن ‌ریزی و مش ها می شود. با کمک این نقشه ها اجرا  راه پله و رمپ استاندارد میشود.

نقشه برداری مرتبط با معماری در شهریار

به وسیله این متد نقشه برداری محل دقیق درب ها، پنجره ها، پارکینگ و محل چیدن دیوارها و بسیاری از موارد دیگر نیز تعیین میشود.

آگاهی کامل از استانداردهای ملی نقشه برداری و رعایت آنها

نقشه برداری همراه با بکارگیری استانداردهای ملی توسط کمیته استاندارد سازمان نقشه برداری کشور تهیه و مورد تصویب معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهور قرار گرفته است.

نظارت و کنترل فنی مستمر در حین انجام عملیات نقشه برداری

با بهره گیری از سیستم کنترل پروژه پیشرفت پروژه ها با برنامه ریزی انجام شده تطبیق داده میشوند و در صورت بروز هر گونه مشکل احتمالی اقدامات اصلاحی انجام می شود.

بکارگیری نرم افزارهای کارآمد و به روز

اتوماسیون مراحل کار به سرعت با استفاده از برنامه های نوشته شده ، منجر به کاهش خطای انسانی در مراحل کار میشود.

مستند سازی مدارک

مدارک و مستندات هر پروژه در زمان انجام کار و بعد از اتمام تهیه و بایگانی می شود تا در صورت نیاز استفاده و ارجاع شود.

بهنگام رسانی نقشه ها در شهریار:

رفته رفته سطح زمین و عوارض موجود دچار تغییرات میشود در صورتیکه این تغییر و تحولات بر روی نقشه ها انجام نشود باعث میشود نقشه ها دقت و صحت خود را از دست بدهند بنابراین برای اینکه نقشه ها روزانه آپدیت شوند میبایست در فواصل زمانی مشخصی نقشه ها را بروز شوند. یکی از روشهای بهنگام رسانی نقشه ها ، روش زمینی است در این روش با استفاده ازعملیات میدانی نقشه ها را با عوارض زمین تطبیق داده و تغییرات موجود به وسیله نقشه برداری زمینی اندازه گیری میشود و بر روی نقشه اعمال میشود.

عوامل موثر بر تعرفه خدمات نقشه برداری در شهریار:

عوامل بسیار زیادی به صورت ثابت و یا متغیر می توانند در مشخص شدن تعرفه خدمات نقشه برداری موثر باشد.

برخی از عوامل به صورت ثابت برای همه ملک ها می ‌توانند مورد محاسبه قرار بگیرد و دیگر عوامل نیز به صورت متغیر هستند و در برخی از املاک باعث تغییر میشوند.

در زیر به برخی از مهم ترین و موثر ترین عوامل تعیین کننده ای که ممکن است بر قیمت تعرفه خدمات نقشه برداری موثر باشد اشاره میکنیم:

1-            موقعیت بافت: موقعیت بافت برای املاک با توجه به قرار گرفتن ملک در نواحی فرسوده، نواحی با عرض گذر کم و همچنین قرار گرفتن در شرایط ناپایداری بناها تاثیر زیادی در تعرفه های نقشه برداریدارد.

2-            گودبرداری: در برخی از زمین ها با توجه به ضوابط شهرسازی و صرفه اقتصادی چندین طبقه در زیر زمین احداث می گردد که نقشه برداری در این مراکز با توجه به تعداد طبقاتی که در زیر زمین قرار است احداث شود تعیین می شود.

3-            اتمام عملیات: برخی از ساختمان ها پس از پایان کار دارای خلاف ها و مشکلات تاسیساتی زیادی هستند که در این زمان نقشه برداری از آنها نیاز به دقت و توجه زیادی دارد که اصول ایمنی و فنی در آنها به خوبی رعایت شود، در این شرایط نیز تعرفه نقشه برداری تغییر می کند.

4-         تخریب بنا: در هنگام تخریب بنا عوامل مختلفی مانند نوع متریال، سازه، ارتفاع سازه و وضعیت همجواری آنها در هنگام تخریب نقش موثری در تعرفه نقشه برداری خواهد داشت.

انجام امور نقشه برداری

 با توجه به ساخت و سازهای دنیای کنونی و همچنین ساخت خانه های مستحکم و به روز، آغاز و پایان کار یک پروژه بدون انجام امور نقشه برداری امکان پذیر نمی باشد. با ساخت خانه های دو و چند طبقه در عصر جدید این روند منجر به گسترش و پیشرفت انجام امور نقشه برداری گردید تا جایی که انسان امروزی میتواند برج میلاد و برج خلیفه بسازد.

آغاز کار امورنقشه برداری

 

نقشه برداری یعنی آغاز کار یک پروژه باید با نظر و علم مهندسین نقشه برداری باشد و پایان کار هم باید تحت نظارت نقشه بردار باشد. در آغاز مهندس نقشه بردار زمین پروژه را تفکیک بندی می کند و متراژ را اندازه میگیرد سپس ارتفاعات و پستی بلندی ها را روی نقشه معین می کند و برای خاکبرداری و خاکریزی نیز نیاز به یک نقشه بردار خواهیم داشت.

نقشه برداری در طول پروژه

در وسط کار هم که مهندس نقشه بردار باید صفحه ستون ها را پیاده نماید و جای دقیق نقاط آکس ستون ها را به پیمانکاران نشان دهد و همچنین در طول کار ناظر باشد تا ستون ها تراز باشد و به درستی بنا شده باشد یا خیر و در این راستا به مهندسین عمران و معماری مشاوره دهد. همچنین باید در راستای پیاده سازی نمای ساختمان و نقاط صحیح هر قطعه روی ساختمان باید پیاده سازی یا همان stake out را انجام بدهد.

پایان کار امورنقشه برداری

پایان خدمات نقشه برداری مهندس نقشه برداری باید متراژ دقیق را اندازه گیری کند که هر واحد چند متر است و برای سند زدن به ثبت اسناد نقشه مهر شده تحویل دهد پس وقتی کار تکمیل شده و توکاری و همه کارها انجام شود آخرین مهندسی هم که به پروژه میرود باز هم مهندس نقشه بردار می باشد با توجه به مطالب گفته شده اگر پروژه بزرگی را میخواهید استارت بزنید میتوانید یک قرار داد کلی با مهندس نقشه برداری ببندید که از ابتدا تا انتها به شما کمک کند.

 

توصیه های مهم و ایمنی برای امور نقشه برداری

از رها کردن تجهیزات در صندوق عقب خودرو و یا داخل خودرو بدون سرنشین حتی برای یک ثانیه خودداری کنید، سارقین همیشه در کمین می باشند.

به هیچ عنوان دوربین را در حال استقرار رها نکنید.

در صورت فاصله گرفتن از دستگاه حتما از مهندسین نقشه بردار آموزش دیده برای مراقبت از دوربین کمک بگیرید و یا دستگاه را از روی سه پایه باز کنید و در جعبه بگذارید و هرگاه که به آن نیاز داشتید مستقر نمایید.

جعبه حمل دوربین قابل ترمیم و بازسازی نمی باشد .

دستگاه با کاور برزنتی مخصوص به شما تحویل داده میشود، قیمت این کاور با قیمت جعبه حمل یدکی قابل قیاس نمی باشد. به منظور حمل و نقل دوربین از کاور برزنتی استفاده نمایید. هنگام باز و بسته کردن زیپ کاور، و حمل آن لطفا ملاحظات لازم را انجام دهید،همچنین از نشستن بر روی جعبه حمل خودداری کنید .

حتی المقدور از ماندن  در موقعیت نا ایمن بپرهیزید.

مواردی که بیان میشود بسیار برای شما خطرناک هستند: محل عبور ماشین آلات و افراد، عبور کابل برق موقت و سیار و شلنگ آب، از نزدیکی سه پایه، لبه پرتگاه ها، زیر اماکنی که عملیات ساختمانی و یا نصب و جوشکاری قطعات انجام میشود.

باتریهای لیتیوم دستگاه باید به روش خاص و با شارژر و جریان برق مناسب شارژ شوند، قبل از اتمام کامل باتری، آن را شارژ نکنید. همچنین قبل از شارژ کامل، باتری را از شارژر جدا نکنید. همیشه یک باتری فول شارژ یدکی همراهتان باشد. به مدت طولانی باتری را در درون دستگاه بدون استفاده نگذارید .

بطور معمول صندوق عقب خودرو محلی مناسب جهت حمل تجهیزات قیمتی ژئوماتیک نمی باشد زیرا:

 الف: در صورت تصادف شدید از عقب، که در کشور ما بسیار رایج است،تجهیزات آسیب نبیند.

ب: سیستم تعلیق خودرو به قسمت بار، ضربه ها و تکانهای شدیدتری وارد می نماید .  کالیبراسیون دستگاه در اثر این عارضه تهدید می شود.

خطوط انتقال برق فشار قوی دارای میدانهای مغناطیسی بسیار شدیدی است. تجهیزات اندازه گیری دقیق، در اثر این میدان مغناطیسی دچار اختلال می شود. تا جایی که امکان دارد EDM  توتال استیشن برای همیشه از کار بیفتد.

حمل دوربین در حالت نصب روی سه پایه کار بسیار خطرناکی می باشد، شکستن بست سه پایه، و از دست دادن تعادل شخص، از موارد شایع می باشد.

لازم است هر از چند گاهی دستگاه و متعلقات آن نظافت شود . برای تمیز کردن بدنه اصلی دستگاه از پنبه و الکل، لنز و ال سی دی دستگاه از دستمال مخصوص عینک، جعبه حمل و سه پایه دوربین از دستمال نمدار و کاور های برزنتی، از کف شوینده های تجارتی و ابر اسفنج استفاده کنید.

مسئولیت تجهیزات نقشه برداری مستقیما به عهده کاربر و سرپرست مربوطه است. یادتان باشد تجهیزات نقشه برداری، اعتبار تخصص شماست.

در صورت امکان در ساعات غیر فعال کارگاه، تجهیزات را به انباردار امین کارگاه تحویل داده شود و رسید دریافت کنید. احتمال سرقت، آتش سوزی و حوادث مشابه همیشه کانکسها و اتاقهای دفتری و مهندسی وجود دارد.

از سپردن اپراتوری توتال استیشن به افراد غیر متخصص (غیر نقشه بردار) جلوگیری کنید.

در صورت امکان از کار کردن در روزهای بارندگی خودداری نمایید، در صورت مرطوب شدن دستگاه و متعلقات، پس از انتقال به فضای سرپوشیده، با دستمال نخی تمیز خشک کنید چند ساعت از جعبه خارج و در دمای محیط قرار دهید تا کاملا خشک شود. از خشک کردن دستگاه توسط سشوار و یا هیتر برقی  جدا خودداری کنید، حرارت زیاد به دستگاه .