شمیم به معنی (شبکه ملی یکپارچه مالکیت ها)

برای اهداف نقشه شمیم کاداستر بادقت ۵ سانتیمتری با ارتباط با ایستگاه های ثابت و برداشت آنی که با ارتباط مخابراتی و سیم کارت های متصل شده بر روی دستگاه های متحرک (روور) و با هدف اجرای قانون حدنگار و یکپارچه سازی نقشه های کلی صورت می گیرد. با بکارگیری داده های این شبکه از این پس تمامی نقشه‌ها در یک سیستم مختصات واحد تنظیم و وارد درگاه داده ها می شود. بنابراین مسائلی مثل تداخل بین نقشه ها از بین می رود.

بکارگیری سامانه شمیم در شرایط بحران از قبیل سیل، زلزله و جنگ می باشد. که با از بین رفتن حد فاصل بین املاک تهران و پلاک های ثبتی، این امکان وجود دارد از داده ها و مختصات دقیق و مطمئن روش فوق، حد فاصل و موقعیت املاک را با دقت بسیار بالایی به یافته های پیشین مجدد دست یافت، و از هرگونه تضییع حقی پیشگیری نمود. در این شبکه تحدید حدود املاک در سیستم مختصات جهانی با دقت بالا و به‌صورت لحظه‌ای صورت می پذیرد بنابراین اسناد مالکیت کاداستری تهران با دقت بسیار بالا تنظیم می شود.

با استفاده از این طرح زمینه بهره وری کاربران ثبتی و افراد ذیصلاح از سرویس ها و خدمات این طرح با بهره گیری از گیرنده های GNSS صورت می گیرد و کاربران این توانایی را دارند تا عوارض و گوشه ها املاک تهران را با دقت مناسب دریافت و تصیحات لازم را از سامانه مربوط دریافت کنند. با شروع فعالیت این شبکه در تکمیل طرح کاداستر خصوصا کاداستر زراعی و روستایی سرعت بخشیده می شود.

املاکی که با کمک شمیم ثبت و صدور سند می‌شود در زمانی که حدود آنها بنابر هر اتفاقی در طبیعت یا به واسطه متجاوزین طبیعت از بین برود با دقت سانتی‌متر قابل پیاده‌سازی دوباره خواهد بود و حقوق مالکان با توجه به ثبت مختصات گوشه‌های املاک  تهران در بانک کاداستر هر استان نزد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور حفاظت می گردد.

یکی دیگر از دلایل راه اندازی این سامانه پیشگیری از هرج و مرج‌های مالکیتی پس از حوادث غیرمترقبه می باشد بنابراین از این پس با وقوع بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و نظایر آن، حدود املاک تهران از بین برود، شبکه شمیم از بسیاری از نابهنجاری ها در این زمینه جلوگیری می نماید.

با توجه به مطالب ذکر شده با تعیین محدوده املاک بسیاری از تعارضات املاک و مشکلاتی که در حال حاضر در خصوص محدوده املاک وجود دارد رفع می گردد.

 

چگونگی دسترسی به نتیجه تصحیحات هشتگرد در سامانه شمیم :

سامانه شمیم

بعد از اینکه فایل عکس های هشتگرد برداشته شده و سپس فرستاده شد ، سامانه آغاز به انجام محاسبه می کند و برای بازدید از این محاسبات و نتیجه حاصل از قسمت نوار بالای صفحه و یا ستون سمت چپ وارد قسمت Results خواهید شد.

صفحه ای برایتان باز میشود که دارای نام کاربری است و نتیجه تمام کارهای درخواست شده برایتان را میتوانید از این قسمت مشاهده کنید که بر حسب نیازتان می توانید یکی از این گزینه ها یا همه آنها را انتخاب کنید. پس از آن می توانید بر اساس تاریخ ، محاسبات درخواست داده شده از یک زمان مشخص تا پایان یک تاریخ خاص را انتخاب کنید و بر روی گزینه Show  برای مشاهده آن کلیک کنید.

 

 نتایج حاصل از جست و جو به سه دسته تقسیم میشود که به شکل زیر است :

1- علامت چرخ دنده: یعنی سامانه شمیم شهرستان هشتگرد در حال محاسبه میباشد و تا پایان و تایید آن باید صبرکرد.

2- علامت تایید: این علامت به معنای این است که محاسبات توسط سامانه شمیم موفقیت آمیز بوده است شما میتوانید با کلیک بر روی گزینه دانلود نتیجه بدست آمده و مختصات محاسبه شده توسط سامانه شمیم را در پایین صفحه باز شده قسمتWGS 84 Geodetic Coordinates  و Local Grid Coordinates مشاهده نمایید.

3- اگر فایل ارسال شده اشکالی داشته باشد که توسط سامانه شمیم قابل محاسبه نباشد به صورت علامت تعجب نشان داده میشود که با رفتن بر روی این علامت ، خطای عملیاتی به کاربر اعلام میشود. در این حالت اگر خطا عدم شناخت آنتن اعلام گردد می بایست با اداره کل کاداستر تماس گرفته شود و مشخصات آنتن دستگاه گیرنده ماهواره ای خود را به این اداره کل اعلام نمایید در غیر این صورت اقدامات لازم را در جهت رفع خطا با توجه به اعلام سامانه شمیم انجام میشود.

 

نحوه تصحیح مختصات روش استاتیک در سامانه شمیم :

سامانه شمیم

1- در مرحله اول آدرس سامانه شمیم به نشانی 109.201.18.15/SpiderWeb را در صفحه تارنمای خود وارد کنید.

2- در قسمت ورود به سایت در ستون سمت چپ صفحه باز شده نام کاربری و رمز عبور تعریف شده برای کار با دستگاه های گیرنده ماهواره ای را وارد کنید.

3- پس از ورود به سایت از قسمت نوار بالای صفحه و یا ستون سمت چپ وارد قسمت Computation شوید.

4- در قسمت انتخاب شده لازم است ابتدا سه ایستگاه های مورد نیاز برای دریافت تصحیحات بر روی نقطه برداشت مورد نظر خود را انتخاب کنید که این کار به سه روش انجام میشود.

 

حتما به این نکته توجه کنید که قبل از کار با این قسمت می بایست pop-up blockers را از قسمت تنظیمات تارنمای خود غیرفعال کنید و یا پس از دادن اجازه باز شدن pop-up اعلام شده دوباره وارد این قسمت شده و مراحل را انجام دهید .

1- با زدن این گزینه انتخاب ایستگاه ها را با توجه به فاصله از نقطه مورد برداشت خود به تشخیص خود سامانه واگذار می کنید.

2- با زدن دکمه Show list می توان با توجه به محل برداشت خود سه ایستگاه های نزدیک را انتخاب و یا از وجود داده های Rinex با زدن بر روی دکمه Check availability هر ایستگاه در زمان برداشت خود اطمینان مطمئن باشید .

3- با زدن دکمه Show map می توان با توجه به محل برداشت خود سه ایستگاه های نزدیک را از روی نقشه باز شده انتخاب کنید .

4- با زدن این گزینه همانند گزینه اول انتخاب ایستگاه ها با یک مختصات مجازی که در نزدیک محل برداشت ایجاد میشود توسط سامانه انجام می شود که انتخاب این گزینه با توجه به وجود شبکه پوششی کامل موجود توصیه نمیشود .

5- در این قسمت نحوه برداشت و محاسبه خود را که در اینجا همان روش استاتیک و یا PPK (Stop & GO) می باشد را انتخاب می کنید.

6-در این قسمت سیستم مختصات مورد نظر خود را انتخاب می کنید که میتوان از گزینه پیش فرض WGS 1984 و یا سیستم های تعریف شده در زون های 38 تا 41 با توجه به محل استقرار و برداشت خود انتخاب نمایید . توصیه اداره کل کاداستر انتخاب زون مورد نظر و محاسبه نقطه برداشت شده بر اساس سیستم مختصات UTM است.

7-در این قسمت فایل observation استاتیک و یا PPK (Stop & GO) با پسوند (.**O) را از فایل های Rinexخود انتخاب کرده و آن را برای پردازش در قسمت اول ارسال کنید . توجه داشته باشید ورژن Rinex می بایست 2.11 باشد. همچنین در این قسمت می توان سه فایل از یک نقطه مورد برداشت در زمان های مختلف را نیز ارسال نمایید به شرطی که در محل استقرار تغییری بوجود نیاید .

توجه داشته باشید در بعضی از دستگاه های گیرنده ماهواره ای فایل برداشت استاتیک با مشخصات خود دستگاه برداشت می شود که می بایست آن را با برنامه تبدیل همراه دستگاه ابتدا به Rinex 2.11 تبدیل کرده و سپس در این قسمت از آن استفاده کنید.

دقت داشته باشید که فاصله نقطه برداشت نباید بیش از 100 کیلومتر از ایستگاه های انتخاب شده به صورت دستی باشد در این صورت می بایست ایستگاه های خود را تغییر دهید .

8-در این قسمت می توان  دقت محاسبات را مشخص کرد که یا از دو گزینه پیش فرض قرار داده شده استفاده کرد و یا به صورت دستی میزان عددی دقت بر حسب میلیمتر در قسمت دوم و ppm در قسمت سوم وارد کرد . توجه داشته باشید که اعداد انتخاب شده از روش دستی بر حسب فاصله از ایستگاه های انتخاب شده می توانند بر محاسبه مختصات نهایی پس از پردازش تاثیر بگذارند بنابراین توصیه می شود در قسمت اول، یکی از موارد پیش فرض 10mm+3ppm یا 20mm+5ppm انتخاب کنید .

9- پس از این کار با زدن دکمه Submit در پایین صفحه عملیات ارسال و انجام محاسبه به اتمام میرسد .

10-توجه داشته باشید در صورتیکه به هر دلیل مجبور به تکرار کلی عملیات در این قسمت شوید می توان با زدن دکمه Reset form از بالای این قسمت کل تنظیمات را از اول شروع کنید