جانمایی پلاک ثبتی با دقت مطلوب در کمترین زمان

 

 

همانطور که می دانید، در راستای اجرای قانون ثبت در دهه 30 شمسی، روند ثبت کردن املاک و زمینها شروع و به هر قطعه زمینی یک پلاک ثبتی اصلی و فرعی تخصیص یافته است. در زمان حال تمامی اراضی و قطعات شهری ثبت شده و دارای پلاک ثبتی می باشند. غالب روستاها نیز همینطور ولی ممکن است هنوز در برخی مناطق دوردست و برای اراضی کشاورزی این مهم اتفاق نیفتاده باشد.

اگر فردی با در دست داشتن سند مالکیت قدیمی، قصد تملک و بدست آوردن زمین خود را داشته باشد در اولین گام باید به کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی مراجعه تا جانمائی پلاک ثبتی را انجام دهد. جانمایی پلاک ثبتی یعنی مشخص نمودن حدود و موقعیت عرصه ملک بر روی نقشه، (نقشه 2000 سازمان نقشه برداری یا بر روی تصاویر هوائی و ماهواره ای)

معمولاً جانمایی پلاک ثبتی توسط کارشناسان رسمی دادگستری بر روی نقشه های 2000 سازمان نقشه برداری انجام می شود. بدینصورت که موقعیت عرصه بر روی نقشه ترسیم می شود، ابعاد ثبتی بهمراه مساحت آن درج می گردد. در ضمن مختصات یو تی ام UTM گوشه ها وشکستگی های ملک نیز در جدولی در کنار نقشه ثبت می گردد.

یکی دیگر از مواردی که متقاضیان جهت تشکیل پرونده باید نقشه جانمایی پلاک ثبتی را ارائه دهند، ماده 12 زمین شهری می باشد. در این مورد نیز متقاضی باید ضمن مراجعه به کارشناسان رسمی دادگستری حاذق و با تجربه، با ارائه مستندات، درخواست جانمائی پلاک ثبتی را بدهد.

 

جانمایی ملک یعنی تعیین موقعیت دقیق از ملک بر روی کره زمین به صورتی که بتوان با استفاده از مختصات یو تی ام به راحتی به جای  ملک دسترسی پیدا کرد. جای هر ملک را در قدیم بر اساس پلاک اصلی  و فرعی آن مشخص و پیدا می کردند ولی در حال حاضر با افزایش ساخت و ساز و تقسیم شدن زمین ها یکسری از املاک دیگر از  روی  پلاک  ثبتی قابل  شناسایی نیستند به همین  دلیل  املاک را بر اساس مختصات های یو تی ام بر روی زمین جانمایی می کنند پس برای این کار نیاز به داشتن آدرس دقیق از ملک است که  با نشان  دادن آدرس توسط مالک و رعایت حریم همسایگی ها نقاط یو .تی ام گوشه های ملک را توسط کارشناسان نقشه بردار برداشت می شود

و بعد از ترسیم نقشه یو تی ام ملک در سیستم کاداستر کشور جای آن روی زمین جا نمایی و ثبت می شود، این کار یک هفته زمان میبرد اما در صورتی دیگر  ملکی دارای سند دفترچه ای  است که مالک جای دقیق آن را نمی داند و می خواهد ملک خود را جانمایی کند در این صورتی بر اساس فایل های موجود از پلاک ثبتی ها و عکس های هوایی جای ملک را مشخص می کنیم و با استفاده از نقاط یو تی ام موجود جانمایی ملک را انجام می دهیم که این کار نیز یک هفته تا 10 روز زمان میبرد.

در صورت دیگر ملکی با توجه بهئ طرح های شهری نیاز به تغییر دارد که در این حالت اول نقشه یو تی ام وضع موجود ملک تهیه می شود و بعد اعمال تغییرات روی آن انجام می شود.

تیم یو تی ام مپ با سال ها سابقه کاری در زمینه امور ثبتی و نقشه برداری و عمرانی آماده خدمت رسانی به شماست.