تجهیزات مورد نیاز برای نقشه برداری زمین شهریار:

 

در این جا شما را با دو مورد از ابتدایی ترین تجهیزات در نقشه برداری زمین آشنا می کینم.

 

گونیا:  این وسیله در 3 نوع مختلف طراحی شده است که شامل گونیای مساحی، مساحی آینه ای و منشوری می شود.

 

شاقول:  موارد کاربردی این وسیله در زمان تعیین نمودن امتداد دقیق یک قائم بر روی نقطه ای از زمین استفاده می گردد. علاوه بر این ها در ساختمان سازی شهریار هم کاربرد دارد اما شاقول های مورد استفاده در نقشه برداری زمین باید به سنگینی لازم را داشته باشند تا هیچگونه بادی منجر به لرزش آنها نشود و در جای خود محکم ایستادگی داشته باشند.

 

موارد مصرف دوربین در نقشه برداری زمین شهریار

 

به طور کلی مهم ترین کارایی تمام دوربین های نقشه برداری زمین، تعیین نمودن نقشه از عوارض طبیعی و مصنوعی سطح زمین شهریار می باشد. به همین منظور کاربرد این دوربین ها جهت تهیه ی نقشه از عوارض طبیعی همچون کوه ها، دره ها، رودها و ... می باشد. همچنین باید توجه داشته باشید که از مهم ترین مصارف این دوربین ها در پرو ژه هایی نظیر معدن کاری، جاده سازی، پل سازی، اکتشاف معدن، تهیه ی نقشه های سیاسی و جغرافیایی، زمین شناسی، ارزیابی منابع طبیعی و غیره است.

در سال های اخیر نقشه برداری و تصویربرداری از زمین پیشرفت گسترده ای در زمینه طراحی و ارائه ی فناوری برتر جی پی اس (GPS) داشته است که این دستگاه نقشه برداری به کمک داده های ماهواره ای و سنجش از دور بکار گرفته می شوند. مهم ترین مزیت نقشه برداری زمین در راستای این اصل است که فقط به نقشه های سطح زمین محدود نمی شود و کاربردهای متنوعی در نقشه های مادون قرمز و زیر سطحی نیز خواهند داشت.

به طور کلی دوربین های نقشه برداری زمین در دو دسته زاویه سنج و ارتفاع سنج قرار می گیرند که شامل تئودولیت و نیوو می شوند. علاوه بر این، برای افزایش سرعت کار و راحت شدن کار نقشه برداران، دوربینی طراحی شده که تلفیقی از این دو دوربین می باشد و به نام دوربین توتال استیشن است. امروزه با توجه به سیر صعودی بودن موارد مصرف این دوربین ها، کمپانی های بزرگ، توانسته اند به ساخت دوربین های توتال دیجیتالی دست یابند که از قابلیت این دوربین ها می توان به نقشه برداری خود با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری و با سرعت و دقت بسیار بالایی اشاره نمود.