جانمایی زمین چیست؟ چگونه جانمایی زمین صورت می گیرد؟ بدون شک این سوالات از مهم ترین سوالاتی هستند که احتمالا برای شما نیز ایجاد خواهند شد که به سادگی نمی توانید به پاسخ این سوال برسید. با این وجود در این گزارش از یو تی ام مپ قصد داریم تا شما عزیزان را با جانمایی زمین و نکات جانبی آن آشنا سازیم تا بتوانید به بهترین شکل ممکن این پروسه را انجام دهید.

 

جانمایی زمین چیست؟

 

جانمایی زمین به مشخص شدن مکان و شرایط جغرافیایی زمین روی عکس ها و نقشه های هوایی گفته می شود. برای اینکه موقعیت زمین به صورت دقیق تعیین شود، سازمان ثبت اسناد کشور اقدام به جانمایی زمین می نماید. برای جانمایی زمین، تمامی قطعات به دو بخش تقسیم بندی می شوند: قطعات بزرگ که به آن پلاک ثبتی اصلی و به قطعات کوچکتر پلاک ثبتی فرعی گفته می شود. برای جانمایی زمین روی نقشه و عکس هوایی بر اساس مختصات یو تی ام این کار انجام می شود تا در نهایت موقعیت ملک و حدوده آن روی نقشه ارزیابی کرد.

با جانمایی زمین دست کلاهبرداران و افراد سودجود رو می شود و اختلافاتی که در دعاوی ملک بر اساس جعل اسناد و نقشه های ثبتی وجود دارد، از بین می رود و به اصل بودن سند مالکیت و نقشه های ثبتی اطمینان پیدا کرد؛ لازم به ذکر است که یکی از خدمات تخصصی یو تی ام مپ، جانمایی پلاک ثبتی می باشد که از طریق تماس با کارشناسان مجموعه می توانید درخواست خود را ثبت نمایید تا در کمترین بازه زمانی به پاسخ سوالات خود برسید.

 

جانمایی زمین قولنامه ای

 

بسیاری از اراضی به دلیل نداشتن سند، برای انتقال مالکیت از قولنامه استفاده می کنند و در شمار اسناد رسمی به حساب نمی آیند به همین خاطر برای دریافت سند نیاز به جانمایی زمین خواهد بود. برای این منظور در ابتدا باید متقاضی مالکیت خود را به کارشناس نقشه برداری اثبات نماید که به وسیله قولنامه یا اسناد دیگر اعم از بنچاق، سند مشاعی و… این کار انجام می شود. 

برای دریافت نقشه نیاز به اسکن مدارک مالکیتی همچون قولنامه، اصل شناسنامه و کارت ملی متقاضی خواهد بود و در صورتی که ملک چندین بار مورد معامله قرار گرفته باشد، باید تمامی قولنامه های موجود توسط آخرین خریدار ارائه شود تا برای دریافت جانمایی زمین قولنامه ای اقدامات لازم توسط کارشناس صورت گیرد.

کارشناس نقشه برداری بعد از اطمینان از صحت مدارک و اسناد زمین، از محلی که زمین در آن قرار دارد به صورت حضوری بازدید به عمل می آورد و با استفاده از قولنامه و بررسی همسایگان زمین اقدام به تهیه نقشه یو تی ام می نماید.

 

جانمایی زمین با سند قدیمی

 

جانمایی زمین با سند قدیمی باید توسط کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی انجام شود تا کارشناس در ابتدا مدارک و اسناد ملک را مورد بررسی قرار دهد.

شرایطی که اغلب این حالت پیش می آید یا زمین به متقاضی ارث رسیده است یا برای سال های گذشته بوده یا ملک خریداری شده بر اساس سند قدیمی بوده و مکان ملک مشخص نیست یا بعد از گذشت سال ها زمین مورد نظر در اختیار سازمان های دولتی قرار گرفته است یا امکان دارد توسط افراد سودجود غصب شده باشد.

در همه این حالات کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی اقدام به بررسی اسناد و مدارک می نماید و در مرحله بعدی در صورت صحت مدارک به صورت حضوری از زمین به عمل آورده و با انجام نقشه برداری و تهیه نقشه یو تی ام اقدام به جانمایی زمین با استفاده از نقشه جانمایی پلاک ثبتی می نماید.

متقاضی می تواند ادعای خود را مبنی بر مالکیت زمین را به اثبات برساند که برای انجام جانمایی زمین و تامین دلیل در این شرایط می توانید با شماره موبایل 09121456250 تماس گرفته و اطلاعات کافی درباره پروژه خود را در اختیار کارشناسان ما قرار دهید تا درخواست شما ثبت گردد.

 

جانمایی زمین با سند تک برگ

 

برای جانمایی زمین با سند تک برگ نیاز به دو نقطه x و y خواهیم داشت که توسط نرم‌افزار مپ اسکیل می توانید با وارد کردن اطلاعات داخل کد جام در صفحه اول سند تک برگی به موقعیت دقیق زمین دست یابید.

 

برای این منظور در کادر ایکس یک عدد شش رقمی و در کادر Y یک عدد هفت رقمی را به همراه عدد دو رقمی که نمایانگر زون است در آن وارد می کنید که به عنوان مثال کد جام برج میلاد 53392239556953900000000 است که عدد 533922 همان شش رقمی است که باید در ایکس جایگذاری کنیم عدد 3955695 هفت رقمی است که باید در کادر y وارد کنیم و دو رقم آخر یعنی 39 را باید در کادر زون وارد کنید.

 

تعرفه جانمایی زمین

هزینه جانمایی زمین بر اساس دستورالعمل ابلاغی رئیس قوه قضاییه انجام می گیرد که بسته به شرایط و اموراتی که باید توسط کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی انجام شود متغیر است.

بر اساس ماده 9 حداقل دستمزد دریافتی مبلغ 3 میلیون ریال در نظر گرفته شده است برای مباحث فنی، مشخص کردن نواقص و… طبق تخصصی بودن و اهمیت آن بر اساس پیشنهاد کارشناس و موافقت قائم مقام ارجاع کننده کانون کارشناسان رسمی دادگستری یا مرکز وکلاء مبلغ تعیین می گردد.

عواملی که روی هزینه جانمایی زمین تاثیر گذار هستند عبارتند از:

 • متراژ زمین
 • شرایط مکانی زمین
 • وجود اسناد ثبتی بیشتر
 • وجود اطلاعات تکمیلی در سند

متراژ زمین روی هزینه جانمایی زمین تاثیر مستقیم دارد، چرا که باید کار بیشتری برای انجام جانمایی توسط کارشناس رسمی دادگستری صورت گیرد. شرایط مکانی زمین نیز روی هزینه جانمایی زمین تاثیر مستقیم دارد برای مثال اگر زمین در یک جای مسطح قرار گرفته باشد و دسترسی به آن راحت باشد، هزینه کمتری نسبت به زمینی که روی تپه قرار گرفته دریافت خواهد شد.

هرچقدر میزان اطلاعات و اسناد ثبتی بیشتری توسط متقاضی در اختیار کارشناس قرار گیرد هزینه جانمایی پلاک ثبتی کمتر خواهد بود؛ چرا که هرچقدر اطلاعات بیشتری در دسترس باشد، انجام جانمایی با روند سریعتری پیش خواهد رفت.

 

طریقه جانمایی زمین

طریقه جانمایی زمین در طی چهار مرحله ذیل انجام می شود:

 1. بررسی مدارک و اسناد ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی انجام می شود تا با مطالعه دقیق اسناد بتواند حدود ملک را مشخص نماید.
 2. تهیه نقشه ثبتی و استعلام مدارک توسط کارشناس برای تکمیل مدارک صورت می گیرد. کارشناسان مپ اسکیل دارای بزرگترین و کاملترین بانک نقشه های ثبتی آماده ارائه خدمات به متقاضیان عزیز می باشد.
 3. جانمایی زمین روی نقشه و عکس هوایی با استفاده از نقشه های ثبتی و عکس های هوایی انجام می شود.
 4. استخراج مختصات زمین از نرم‌افزار و پیاده‌سازی آن با استفاده از تجهیزات به روز نقشه برداری توسط کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی انجام می شود.

جانمایی زمین به دلیل زمانبر بودن و تخصصی بودن نیاز است که حتما توسط کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی انجام شود؛ زیرا در صورت وجود هرگونه اشتباه دارای بار حقوقی است و مسئولیت آن بر عهده کارشناس خواهد بود و متقاضی متضرر خواهد شد.

به همین خاطر حتما از کارشناس خبره امور ثبتی استفاده کنید که پیشنهاد ما استفاده از کارشناسان خبره یو تی ام مپ است تا در اسرع وقت با نازلترین قیمت پروژه جانمایی ملک را به سر انجام رسانند.

 

جانمایی ساختمان در زمین

 

جانمایی ساختمان در زمین به 5 حالت تقسیم بندی می شود و حالات قرارگیری ساختمان به زمین متفاوت است که عبارتند از:

 1. ساختمان شمالی
 2. ساختمان جنوبی
 3. ساختمان شمالی جنوبی
 4. ساختمان شرقی
 5. ساختمان غربی

در بالا با حالات مختلف قرارگیری ساختمان به زمین آشنا شدید که در ادامه توضیحات مختصری درباره هر یک از این حالات را به اختصار بیان خواهیم کرد.

در ساختمان شمالی نمای بر به سمت خیابان یا کوچه حیاط قرار دارد و هنگام ورود به ملک ابتدا حیاط تعبیه شده و سپس بعد از حیاط ساختمان بنا شده است که در جانمایی ساختمان در زمین باید به این موضوع اهمیت داد.

در ساختمان جنوبی رو به خیابان یا کوچه در هنگام ورود به ملک ابتدا ساختمان قرار دارد و پشت ساختمان حیاط قرار دارد.

در ساختمان جنوبی شمالی که به ساختمان های دو بر یا دو نبش نیز معروف هستند، متراژ ساختمان به دو سمت محدود شده که این مسئله در ساختمان های شرقی غربی نیز صدق می کند. در ساختمان شرقی موقعیت قرارگیری زمین در شرق کوچه یا خیابان است و ساختمان در شمال زمین قرار می گیرد که همین موضوع نیز برای ساختمان غربی صدق می کند.

 

جانمایی ویلا در زمین

 

جانمایی ویلا در زمین از اهمیت بسزایی برخوردار است و باید عوامل مختلفی توسط معمار ساختمان همچون محل ورودی، محل باغ و درختان، نورگیری، ضوابط بالا دستی، جهت شمال و… در نظر گرفته شود.

اغلب برای جانمایی ویلا در زمین برای دسترسی آسان تر ساکنین ویلا به درب ورودی موقعیت قرارگیری ویلا را نسبت به درب ورودی نزدیک در نظر می گیرند که در برخی مواقع هم توسط معمار این مسئله برعکس شده و موقعیت قرارگیری ویلا در زمین با فاصله طراحی می کنند که بسته به قوانین شهرک ها و شهرداری هر منطقه این قضیه دستخوش تغییرات خواهد بود.

کارشناس نقشه برداری برای اینکه بهترین جانمایی ویلا در زمین انجام شود تا بهترین دید و منظر با بیشترین نورگیری برای ویلا اتفاق بیفتد و همه فضاهای موجود از نور کافی و مستقل برخوردار شوند برای جانمایی ویلادر زمین می توانید با کارشناسان یو تی ام مپ در تماس باشید تا بهترین شرایط قرارگیری ویلا در زمین را برای پروژه خود تجربه نمایید.

 

روند جانمایی زمین در یو تی ام مپ چگونه است؟

 

تیم کارشناسی و مهندسی یو تی ام مپ با تجربه و تخصص خود در امر کارشناسی و امور ثبتی آماده ارائه خدمات کارشناسی از جمله جانمایی زمین در شرایط مختلف می توانید با شماره موبایل 09121456250 تماس گرفته و اطلاعات کافی درباره پروژه جانمایی زمین را در اختیار کارشناسان ما قرار دهید تا درخواست شما ثبت گردد.

پس از ثبت درخواست کارشناسان ما با متقاضی تماس گرفته و اسناد و مدارک پروژه را از متقاضی دریافت می نمایند، کارشناسان امور ثبتی یو تی ام مپ بعد از مطالعه مدارک و اسناد ثبتی زمین اقدام به استعلام نقشه های ثبتی منطقه ای که زمین در آن واقع شده است می نمایند و با بعد استعلام و دریافت نقشه اقدام به جانمایی زمین روی نقشه ها و عکس های هوایی می نمایند و بعد از استخراج مختصات زمین آن را روی محل ملک جانمایی می کنند و با پیاده‌سازی مختصات به دست آمده موقعیت دقیق ملک مشخص می شود.