مراحل تهیه نقشه utm با برداشت هوایی

 

تهیه نقشه UTM با استفاده از پهپادهای حرفه ای در زمینه نقشه برداری صورت می گیرد. بدین صورت که در ابتدا با استفاده از محاسبات فنی، بر اساس نوع نقشه میزان ارتفاع پرواز و… انجام می شود. پهپاد از سطح زمین شروع به عکسبرداری نموده و عکس های ارتوی دارای مختصات تولید می شود و روی این تصاویر ترسیمات مورد نظر انجام می شود و در نهایت نقشه یو تی ام تهیه می شود. که جزییات کامل در زمینه نقشه برداری با پهپاد در مقاله آموزش نقشه برداری با پهپاد توضیح داده شده است و برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به این مطلب مراجعه کنید.

 

مراحل تهیه نقشه utm با برداشت زمینی

پونزتهیه نقشه یو تی ام با برداشت حدود اربعه ملک و تولید نقشه وضع موجود به سه روش ذیل می توان انجام داد که عبارتند از:

  1. استفاده از تجهیزات پیشرفته نقشه برداری و دوربین های توتال استیشن.
  2. نقشه برداری با جی پی اس دو فرکانسه و چند فرکانسه.
  3. استفاده از ترکیب دوربین توتال و جی پی اس های دو یا سه فرکانسه.

برای درک بهتر نسبت به روش های برداشت زمینی، هر یک از این روش ها را با جزییات کامل تری در ادامه توضیح خواهیم داد:

  • استفاده از تجهیزات پیشرفته نقشه برداری و دوربین توتال استیشن

در این روش از نقشه های با مقیاس 1:2000 سازمان نقشه برداری استفاده می شود و نحوه تهیه نقشه یو تی ام با این روش بدین صورت است که در ابتدا بدون استفاده از جی پی اس، برداشت ملک مورد نظر با استفاده از دوربین توتال استیشن انجام می شود تا حدود اربعه به همراه مساحت دقیق ملک به دست آید. در نهایت مختصات برداشت شده با استفاده از نرم افزارهای حرفه ای نقشه برداری روی نقشه های 1:2000 جایگذاری می شوند و در نهایت نقشه یو تی ام تهیه می شود.

دستگاه های جی پی اس دو فرکانسه و چند فرکانسه

  • استفاده از دستگاه های جی پی اس دو فرکانسه و چند فرکانسه

تهیه نقشه یو تی ام با استفاده از جی پی اس های دو و سه فرکانسه برای برداشت وضع موجود ملک و مشخص شدن ابعاد و مختصات ملک مزبور می باشد. در این روش کارشناس نقشه برداری با استفاده از دستگاه جی پی اس اقدام به نقشه برداری وضعیت ملک می نماید و با استفاده از مختصات به دست آمده روی نرم افزارها اجرا شده و در نهایت با ترسیم اطلاعات برداشت شده، نقشه یو تی ام تهیه می شود.

  • تهیه نقشه یو تی ام با استفاده از ترکیب دوربین توتال و جی پی اس های دو یا سه فرکانسه

این روش در واقع ترکیبی از دو روش فوق می باشد که از لحاظ دقت و سنجش داده ها، از کیفیت بالاتری برخوردار است و برای اراضی و املاکی مورد استفاده قرار می گیرد که شکستگی های زیاد و عوارض اعیان دارند. برای مثال اراضی که درختان زیادی را در محدوده خود دارا هستند، مورد استفاده قرار گرفته می شود.

دقت نقشه یو تی ام

دقت در نقشه شمیم به شدت مهم است زیرا عدم توجه به دقت آن مشکلات ملکی از جمله تداخلات ،تغییر و ایجاد اشتباه در حدود ملک را حاصل خواهد داشت؛ همچنین باید نقشه توسط یک کارشناس دادگستری متعهد نسبت به نقشه تهیه شده باشد و هرگونه مشکل و خطا در آن ممکن است تبعات بدی برای کارشناس داشته باشد.

پونزدقت نقشه یو تی ام به معیار ها و عوامل مختلفی بستگی دارد، این عوامل عبارتند از:

  • تجربه و مهارت نقشه بردار.
  • مقیاس درخواستی نقشه.
  • تجهیزات نقشه برداری.
  • سامانه های نقشه برداری.

تجربه و مهارت نقشه بردار

تجربه و مهارت مهم ترین موضوع در هر کار و حرفه ای است. بارها افرادی به یو تی ام مپ مراجعه نموده اند که از روند کار تیم نقشه بردار قبلی شاکی بوده اند که سرمایه و زمانشان هدر رفته است. تیم نقشه برداری یو تی ام مپ مجموعه ای از افراد با تجربه و حرفه ای هستن که تا انتهای مسیر با شما همراه هستند.

دقت نقشه یو تی ام

مقیاس درخواستی  نقشه

نقشه های یو تی ام بر اساس کاربرد و هدف تهیه آن مقیاس های مختلفی دارند که مرسوم ترین آن ها مقیاس ۱:۲۰۰۰، ۱:۱۰۰۰  و ۱:۵۰۰ است. مقیاس ها بر اساس استاندارد های تعیین شده میزان حد خطای مجاز دارند که باید به آن اهمیت داد.

تجهیزات نقشه برداری

پیشرفت علم باعث شده است که خطاها سیستماتیک و تجهیزات کاهش یابد اما آیا این بدان معنی است که در صورت به روز بودن تجهیزات نقشه برداری، نقشه با کمترین خطا تهیه شود؟ مسلما جواب سوال خیر است! تجهیزات باید به صورت دوره ای و به دست متخصصان کالیبره و به روز شوند تا با کمترین خطای ممکن بتوانند کار برداشت را انجام دهند.

بازار تجهیزات نقشه برداری بسیار گسترده است و خیلی از تجهیزات موجود در ایران وجود دارند که منسوخ شده اند اما متاسفانه بسیاری از شرکت ها و مهندسان از این تجهیزات استفاده می کنند. برای مثال تعداد فرکانس دریافتی در نوع گیرنده جی پی اس تاثیر بسیاری دارد.

با روی کار آمدن گیرنده های دو فرکانسه و در حال حاضر سه فرکانسه که دقت بسیاری دارد، گیرنده های تک فرکانسه منسوخ شده اند اما دیده می شود بسیاری از شرکت ها از این نوع جی پی اس استفاده می کنند. ما در یو تی ام مپ همیشه سعی در استفاده از تجهیزات به روز داریم تا بهترین دقت را تحویل متقاضی دهیم.