نقشه یو تی ام شهرداری تهران

 

برای تهیه نقشه یو تی ام شهرداری ملک یکسری مدارک لازم است که یکی از آنها تهیه نقشه دوهزارم است که در شهرداری به نقشه یو تی ام شهرداری معروف است,به این معنا که باید تمام عوارض ملک در نقشه دو هزارم شهر مورد نظر جانمایی شود , به این معنا که علاوه بر مساحت دقیق ملک  ,موقعیت ملک در نقشه 2000 ام تهران یا شهر مورد نظر دیده میشود.

 

نقشه یو تی ام شهرداری تهران و دیگر شهرها

 

پس باید برای گویا کردن این نقشه نام خیابان های اصلی و کوچه ها و هر عارضه نزذیک ملک ثبت شود. از دیگر اصطلاحات کارشناس شهرداری نقشه دو خطی است , به این معنا که باید در نقشه  یو تی ام دو هزارم تمام اندازه های طولها و مساحت سندی ملک رو هم افتاده و چاپ شود. دلیل نام دو خطی این نوع از نقشه ها این است که باید تمام خطوط وضع موجود ملک را با یک رنگ و خط های مربوط به سند را با رنگ دیگر رسم کرد تا بتوان تفاوت دو خط را پیدا کرد و مشکل آن را برطرف کرد. پس این پروسه زمانبرتر از ترسیم وضع موجود ملک است,زیرا باید اسناد ملک را نیز بررسی کرد.

 

مشکلات موجود در نقشه های دو خطی: 

 

در این حالت ممکن است تغییراتی در اندازه ها پیدا شود, که اگر سند تک برگی باشد و طول ها با هم اندازه باشند ولی مساحت تفاوت داشته باشد نقشه تهیه شده همراه با سند تک برگی به اداره ثبت فرستاده شود تا سند تصحیح شود. در حالت دیگر تمام طولها و مساحت ها باهم تفاوت دارد که در این حالت نیز مدارک به سازمان ثبت فرستاده شود. ولی در این حالت تصحیح سند سختتر از حالت قبل است , زیرا سوالاتی در مورد این اندازه ها بوجود می آید:

آیا مساحت سندی ملک از مساحت وضع موجود ملک کوچکتر است یا بزرگتر؟

آیا اندازه بر ملک از اندازه های واقعی کوچکتر است یا بزگتر؟

و…

در حالت دیگر اگر سند بصورت سند دفترچه ای قدیمی باشد و تا بحال اقدام برای گرفتن سند تک برگی نداشته باشد , ابتدا باید تمامی اندازه ها و مساحت بررسی شود و موقعیت ملک نیز بررسی شود تا به اطمینان برسیم که ملک به ملک های مجاور تجاوز نکرده باشد. نقشه یو تی ام نقشه ای دقیق می باشد و با تهیه آن اطلاعات دقیقی از موقعیت ملک به دست می آید. این نقشه برای املاک کارایی دارد. با تهیه این نقشه برای ملک ابعاد، مساحت و موقعیت ملک حاصل می شود.

این نقشه از جانب ادارات و سازمان های ملکی در خواست می شود. از جمله این ادارات اداره ثبت اسناد، شهرداری، اداره منابع طبیعی و .. می باشد. بنابراین با در خواست این نقشه از جانب این ادارات لازم است نقشه یو تی ام با کیفیت بالا تهیه شود. لازم به ذکر است که تهیه این نقشه را به افراد غیر متخصص نسپارید زیرا در آن صورت این نقشه با کیفیت پایینی حاصل می شود.

نمونه نقشه یو تی ام را کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند تهیه نماید. برای تهیه نقشه یو تی ام ابتدا برداشت زمینی انجام می شود. کارشناس برداشت زمینی را با استفاده از تجهیزات دقیق نقشه برداری انجام خواهد داد. بعد از برداشت زمینی با دقت بالا سپس ترسیم دقیق نقشه یو تی ام انجام می شود. برای ترسیم زمینی از اتوکد استفاده می شود. این نقشه چاپ و مهر و امضا شده معتبر می شود و قابل ارائه به ادارات و ارگان ها خواهد بود.

 

نقشه utm

 

یو تی ام سیستم مختصات جهانی می باشد در این سیستم مختصات جهانی هر نقطه از زمین مختصات منحصر به فردی دارد. در واقع با تهیه این نقشه موقعیت هر نقطه به شکلی یکتا حاصل می شود. از این جهت نقشه یو تی ام منحصر به فرد است و امروزه برای انجام امور ملکی مورد در خواست قرار می گیرد. با تهیه این نقشه موقعیت دقیق هر ملک حاصل می شود. به طوری که اختلافات ملکی به شدت کاهش می یابد زیرا هر ملک در جای خود قرار گرفته است و املاک همانند پازل در کنار هم قرار گرفته اند. می توان با این مختصات به راحتی یک منطقه را پیدا کرد. این منطقه می تواند وسعت بالایی داشته باشد و یا کم وسعت باشد. نقشه یو تی ام تهیه می شود تا موقعیت، ابعاد، مساحت و حدود و همسایگی ملک حاصل شود. برای تهیه نمونه نقشه یو تی ام می توان به فردی متخصص مراجعه نمود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این نقشه را با دقت بالا تهیه نماید.

 

چه افرادی می توانند نقشه یو تی ام را تهیه نمایند؟

 

امروزه بامراجعه به ادارات ملکی در خواست می شود. این نقشه در امور ثبتی و حقوقی ملک کاربرد های مهمی دارد. تهیه نقشه یو تی ام با دقت و کیفیت بالا مهم و ضروری می باشد.

برخی از افراد ملاک تهیه نقشه یوتی ام را هزینه آن قرار می دهند. در نتیجه برای تهیه نقشه یو تی ام به افراد غیر متخصص مراجعه می کنند. در نتیجه نقشه یو تی ام با کیفیت پایینی به دست می آید. برای تهیه این نقشه لازم است به فرد متخصص و دارای صلاحیت مراجعه نمود. برخی از افراد صلاحیت لازم برای تهیه نقشه یو تی ام را دارند. که شامل موارد زیر است:

 

تهیه نقشه یو تی ام چقدر زمان بر است؟

 

نقشه یو تی ام امروزه از جانب ادارات و سازمان های ملکی در خواست می شود. برای تهیه این نقشه لازم است به فردی متخصص مراجعه نمود. شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که چقدر زمان می برد که این نقشه تهیه شود. زمان تهیه نقشه یو تی ام به مشخصات ملک بستگی دارد. برای مثال هر چه مساحت ملک بیشتر باشد قطعا زمان برداشت زمینی افزایش می یابد. همچنین در صورتی که ملک مرز های نا منظمی داشته باشد همین امر باعث می شود که زمان تهیه این نقشه بیشتر شود. در واقع تهیه نقشه یو تی ام اراضی زراعی بیشتر از تهیه نقشه یو تی ام ملک مسکونی می باشد. از جمله عوامل دیگری که زمان تهیه نقشه یو تی ام را بیشتر می کند مهارت کارشناس رسمی دادگستری و تجهیزات به کار گرفته شده می باشد.

 

اخذ سند تک برگی کارشناس رسمی دادگستری

 

انجام امور ثبتی ملک با استفاده از اسناد و مدارکی ممکن می باشد. در واقع به جهت انجام امور ثبتی ملک لازم است مدارکی را تهیه نمود و به اداره ثبت اسناد ارائه نمود. یکی از این مدارک که اداره ثبت اسناد در خواست می کند تا اطلاعات فنی دقیق ملک تعیین شود نقشه یو تی ام می باشد. امروزه اسنادی که برای املاک صادر می شود از نوع تک برگی می باشد.

املاکی که سندشان قدیمی می باشد برای اینکه بتوانند سند قدیمی ملک خود را تعویض کنند و سند تک برگی برای ملک خود اخذ نمایند لازم است به اداره ثبت اسناد مراجعه نمایند. اسناد قدیمی امنیت پایینی دارد، در آن اطلاعات ملک به صورت کامل و دقیق درج نشده است. این اسناد دست نویس می باشند و به دلیل دست به دست شدن این سند معمولا اطلاعات آن از نا خوانا می باشد. اما اسناد تک برگی به این صورت نمی باشند و سیستمی، خوانا، امنیت بالا، دقت بالایی و … دارد.

به جهت اخذ سند تک برگی لازم است مدارکی را تهیه نمود یکی از این مدارک نقشه یو تی ام می باشد. برای تهیه نقشه یو تی ام مراجعه به فرد متخصصی همچون کارشناس رسمی دادگستری ضروری می باشد. این متخصص برای تهیه نقشه یو تی ام ابتدا برداشت زمینی را انجام خواهد داد. و سپس ترسیم دفتری انجام می گیرد. در واقع ابتدا لازم است از جی پی اس دو یا سه فرکانسه که دقت بالایی دارد استفاده شود. و بعد از برداشت مختصات یو تی ام کنج ها و شکستگی ها در ادامه ترسیم نقشه یو تی ام با نرم افزار اتوکد انجام می شود. این نقشه تهیه شده به همراه مدارک حقوقی دیگری که اداره ثبت اسناد در خواست خواهد کرد. به اداره ثبت اسناد ارائه می شود در نتیجه سند تک برگ برای  ملک صادر می شود.